اهمیت طرح هادی روستایی در ساخت ویلا

اهمیت طرح هادی روستایی در ساخت ویلا

خیلی از افرادی که تصمیم به خرید ویلا در شمال دارند، بدون توجه به قوانین ملکی آن منطقه اقدام به معامله می کنند، اما زمانی متوجه می شوند که دیگر خیلی دیر شده است!!!

چند سال قبل یکی از داستان های سریال پایتخت ماجرایی را بازگو کرد که در نمایش نامه آن، ویلای محبوب و جنگلی اهالی سریال پایتخت در محوطه ممنوعه ساخته شده و باید تخریب میشد؛

اما آیا این داستان واقعیست؟!

جواب : بله

تعریف طرح هادی روستایی به این شرح است:

طرح هادي روستايي طرحی است که ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود ، میزان و مکان گسترش آتی و نحوه استفاده از زمین برای عملکرد های مختلف از قبیل مسکونی ، تولیدی ، تجاری و کشاورزی ، و تأسیسات و تجهیزات و نیازمندیهای عمومی روستایی را بر حسب مورد در قالب مصوبات طرحهای ساماندهی فضا و سکونتگاههای روستایی یا طرحهای جامع ناحیه ای تعیین می نماید.

اهمیت طرح هادی روستایی در ساخت ویلا

شاید بارها در هنگام خرید و فروش ویلا شنیده باشیم که داخل بافت هست یا خیر؟!

منظور از داخل بافت، همان طرح هادی روستایی و یا منطقه شهری بوده که وقتی گفته میشود ملک در داخل بافت واقع شده یعنی که در محدوده مجاز طرح هادی ساخته شده و بصورت قانونی میتوان برای آن درخواست جواز ساخت و یا پروانه ساختمانی کرد.

پروانه ساختمان یا مجوز ساخت در هر منطقه ای بر اساس طرح هادی صادر می شود و به املاکی تعلق می گیرد که در داخل طرح قرار بگیرند. بنابراین ملکی که خارج از این محدوده قرار دارد نمی تواند مجوز ساخت و پروانه ساختمان بگیرد و در نتیجه امکان گرفتن سند هم نداشته و همواره در خطر تخریب توسط شهرداری یا دهیاری خواهد بود.

طرح هادی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تهیه شده و آخرین نسخه نقشه آن در دهیاری و یا شهرداری ها در دسترس عموم می باشد.

قبل از خرید هر گونه ملکی، ابتدا نقشه طرح هادی را در محل دهیاری و یا شهرداری مشاهده کنید و مطمئن شوید ملک مورد نظر داخل طرح (داخل بافت) قرار دارد.

در صورت خرید زمین و خرید ویلا خارج از طرح هادی، با مشکلات عدیده قانونی مواجه خواهید شد.

تهیه شده توسط تیم تحریریه ویلامد

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
مشاوره فوری با ویلامد

0912-6881719

ارسال پیام در تلگرام
مشاوره رایگان با 6881719-0912