بازار مسکن، بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری

بازار مسکن، بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری

خب، وقتی به شما می‌گویند شغل فلانی بساز و بفروش است، چه تصوری در ذهنتان ایجاد می‌شود؟ احتمالا اولین چیزی که از ذهنتان عبور می‌کند این است که: پس حتما وضعش خوبه. به نظر شما، چه چیزی این تصور را در ذهن اکثر ما ایجاد کرده است؟ آیا واقعا اینگونه است؟ آیا سرمایه‌گذاری در حوزه املاک آن قدرها هم که می‌گویند موفقیت آمیز است؟ خب، در این مقاله قصد داریم بازار سرمایه‌گذاری در حوزه املاک را بررسی کنیم و به پاسخ سوالاتمان نزدیک‌تر شویم.

بازار مسکن، بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری

حالا که صحبت از خواستگاری به میان آمد، اجازه دهید ما هم برویم سر اصل مطلب. از گذشته تا به حال، سرمایه‌گذاری در حوزه املاک از جمله ساخت و ساز واحدهای مسکونی و خرید و فروش زمین، ویلا و... یکی از رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری بوده است. احتمالا اکثر ما، اگر سرمایه‌ای بدست آورده باشیم، یکی از اولین راه‌هایی که برای افزایش آن به ذهنمان خطور می‌کند، فعالیت در بازار املاک و ساخت و ساز است. شاید یکی از مهم‌ترین دلایلی که ما را مجذوب بازار املاک می‌کند، این تجربه قدیمی‌ترها است که می‌گویند: ملک اگه قیمتش بالا نره، هیچ وقت پایین هم نمیره! خب، از تحلیل اقتصادی و بحث در مورد مشکلات اقتصاد ملی که بگذریم، افزایش روزافزون قیمت ملک واقعیتی است که نمی‌توان بسادگی از کنار آن رد شد.

در واقع، بازار ساخت و ساز و خرید و فروش به ما نشان داده است، سرمایه گذاری در این حوزه، در درجه اول موجب حفظ سرمایه می‌شود و در مرحله بعد، آن را افزایش می‌دهد. اما از کودکی به ما آموخته‌اند که احتیاط شرط عقل است. در واقع، هرچند سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، ریسک کمتری نسبت به سایر بازارها دارد، اما، به قول معروف، بایستی قاعده بازی را بدانیم و خطرات ناشی از سرمایه‌گذاری در این بازار را به حداقل برسانیم.

چه نکاتی را برای موفقیت در بازار سرمایه باید رعایت کنیم؟

همانگونه که قبلا هم اشاره کردیم، بازار مسکن بازاری است که در بدترین حالت اگر سودی نداشته باشد، معمولا همگام با تورم پیشرفت می‌کند. اما به منظور افزایش میزان موفقیت در این بازار بخصوص برای افرادی که به تازگی وارد این حوزه شده‌اند، نکاتی وجود دارد که رعایت آنها ضروری است.

ملک خود را بر اساس میزان تقاضا انتخاب کنید.

خب، دوستان عزیز سرمایه‌گذار، انتخاب شما کدام است؟ خرید و فروش زمین یا مسکن؟ پیشنهاد ما به شما، در درجه اول خرید مسکن و بعد از آن زمین است. دلیل اصلی این پیشنهاد ما، تقاضای بالایی است که بازار مسکن نسبت به بازار زمین دارد و درواقع پر طرفدارتر است. از طرف دیگر، در حال حاضر از آنجا که تقاضا در بازار مسکن بیشتر از عرضه واقعی آن است، فرصت خوبی برای شما فراهم خواهد شد تا با اجاره مسکن خود، بازگشت سرمایه قابل قبولی داشته باشید.

البته، اگر بودجه کافی برای ساخت و ساز در زمینتان را در اختیار دارید و یا اصول بازی در ساخت و سازهای مشارکتی را به خوبی مي‌دانید! خرید زمین هم انتخاب مناسبی خواهد بود.

در بهترین زمان خرید کنید.

انتخاب زمان مناسب برای خرید ملک، اهمیت بسیار زیادی د موفقیت سرمایه‌گذاری شما در این حوزه دارد. تجربه به ما نشان داده که بهترین زمان جهت سرمایه‌گذاری در بازار ملک، زمانی است که بازار در ثبات و آرامش بوده و یا هنوز به رونق کامل یا سقف قیمتی نرسیده است.

البته با توجه به بازار نسبتا متغیر مسکن ایران، تشخیص روند قیمتی مسکن و پیش‌بینی شرایط آن، کمی دشوار است و به بررسی‌های دقیقی نیاز دارد. یکی از شاخص‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید زمان مناسب سرمایه‌گذاری در بازار خرید و فروش مسکن را پیدا کنید، افزایش میزان تقاضا در بازار خرید ملک است.

بازار مسکن، بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری

موقعیت ملک را در نظر بگیرید.

قبول دارم که ازدواج شبیه به خرید یک هندوانه دربسته است، اما لزومی ندارد خرید ملک هم اینگونه باشد، درست است؟ در واقع تجربه نشان داده اگر می‌خواهید ملکی را خریداری کنید، شرط چاقو کافی نیست! شما باید همه زوایای ملک را بررسی کنید و با چشمی کاملا باز سرمایه خود را وارد کار کنید. ساده بگویم، اگر دو چشم دارید، دو چشم دیگر هم قرض کنید و موقعیت ملکی که قصد خرید آن را دارید را بخوبی بسنجید. نصیحت ما به شما این است: سعی کنید سرمایه خود را برای خرید ملکی هزینه کنید که به اصطلاح عموم، جای پیشرفت دارند.

خرید ملک در مکان‌هایی مانند مرکز شهر که معمولا متقاضی زیادی دارد، انتخاب مناسبی خواهد بود. البته بهتر است موقعیت ملک در کنار سایر سازه‌های شهری را نیز در نظر داشته باشید. مجاورت ملک شما با مسیرهای اصلی رفت و آمد یا دو نبش بودن آن‌، موجب افزایش ارزش ملک شما شود.

با قیمت مناسب بخرید.

برای سرمایه‌گذاری در بازار ملک صبر و حوصله به خرج دهید، خوب بگردید و تحقیق کنید. در بازار سرمایه، عجله به شدت کار شیطان است! با کمی صبر و حوصله بیشتر مي‌توانيد املاک با قیمت مناسب یا زیر قیمت واقعی را پیدا کنید و سود بیشتری را از سرمایه‌گذاری خود کسب نمایید. البته، وسواس بیش از حد نیز توصیه نمی‌شود.

تهیه شده توسط تیم تحریریه ویلامد

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 
مشاوره فوری با ویلامد

0912-6881719

ارسال پیام در تلگرام
مشاوره رایگان با 6881719-0912